کارشناس زخم کیست؟

متخصص مراقبت از زخم یا کارشناس زخم کیست و چه زمانی باید به او مراجعه کرد؟

بریدگی‌ها و خراش‌ها بخشی طبیعی از زندگی هستند، اما اگر زخم جدی‌تری دارید یا زخمی دارید که بهبود نمی‌یابد چه کار می‌کنید؟ توجه صحیح به این نوع زخم ها می تواند بین بهبودی کارآمد و عوارض بالقوه تهدید کننده حیات تفاوت ایجاد کند.

اگر به تازگی تحت عمل جراحی قرار گرفته اید یا جراحت جدی دیده اید، ممکن است به یک متخصص مراقبت از زخم ارجاع داده شوید. بنابراین چگونه یک فرد می تواند تشخیص دهد که آیا نیاز به مراجعه به متخصص مراقبت از زخم دارد یا خیر؟

بیایید عمیقاً به این بپردازیم که متخصص مراقبت از زخم کیست، چه چیزی آنها را از سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی متمایز می کند و چگونه می توانید تشخیص دهید که زمان آن رسیده است که به دنبال کمک تخصصی برای زخم خود باشید.

کارشناس زخم (متخصص مراقبت از زخم) کیست؟

برخی از زخم ها سطحی هستند و به راحتی قابل کنترل هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است شما را مجبور به مراجعه به پزشک کنند. اگرچه برخی از زخم ها می تواند توسط پزشک شما تحت درمان قرار گیرد ولی زخم های پیچیده تر یا مزمن ممکن است به کمک یک متخصص مراقبت از زخم نیاز داشته باشند.

این متخصصان آموزش های تکمیلی را در زمینه مراقبت از زخم گذرانده اند و به طور منحصر به فردی برای مراقبت از زخم های حاد، مزمن و غیر ترمیم شونده واجد شرایط هستند.

در طول ویزیت با یک متخصص مراقبت از زخم چه اتفاقی می‌افتد؟

چه زخم جدیدی داشته باشید و چه زخمی که خوب نمی شود، اولین ملاقات شما با متخصص مراقبت از زخم معمولاً با تشخیص شروع می شود. آنها ممکن است سؤالاتی در مورد علت زخم ، مسائلی که ممکن است از بهبود آن جلوگیری کند. سابقه پزشکی درباره زخم های قبلی از شما داشته بپرسند.
سپس از اطلاعات جمع‌آوری‌ شده برای شناسایی نوع زخم، ایجاد یک برنامه درمانی خاص برای شما و تعیین اینکه آیا ممکن است به اشکال دیگری از درمان نیاز داشته باشید، استفاده می‌کنند. برای ارزیابی بیشتر پیشرفت شما و اینکه آیا ممکن است تغییراتی در برنامه مراقبت شما لازم باشد یا خیر، متخصص شما ممکن است برنامه ریزی برای بازدیدهای بعدی را نیز پیشنهاد دهد.

چه کسی باید به متخصص مراقبت از زخم مراجعه کند؟

اگرچه اکثر زخم های جدی باید توسط یک کارشناس زخم درمان شوند، اما هر زخمی آنقدر جدی نیست که توسط کارشناس زخم درمان شود. گفته می شود، انواع خاصی از زخم ها بهتر است از طریق یک متخصص مراقبت از زخم یا مراجعه به یک مرکز مراقبت از زخم درمان شوند.

زخم های عفونی:

در حالی که برخی از زخم ها ممکن است به صورت یک بریدگی یا خراش جزئی شروع شوند، اما بدون درمان مناسب می توانند عفونی شوند. زخم عفونی می تواند جدی باشد و نیاز به کمک یک متخصص دارد. به همین دلیل مهم است که بتوانید علائم یک زخم عفونی را تشخیص دهید و بدانید که چه زمانی باید به دنبال کمک باشید. برخی از علائم رایج که باید مراقب آنها بود عبارتند از:

تب بالا :

در حالی که اگر زخم شما حاصل عمل جراحی ست انتظار می رود تب با درجه پایین وجود داشته باشد، اگر دمای بدن شما خیلی بالا باشد (یعنی بیش از ۳۸ درجه) باید مراجعه کنید.

قرمزی یا متورم شدن روزافزون:

قرمزی و التهاب در محل زخم شایع است اما باید در طول زمان بهبود یابد.

اگر زخم دردناک تر شود:

به طور مشابه، پس از یک زخم جدی مقداری درد انتظار می رود، اما باید شروع به کم شدن وبهبود کند.

اگر متوجه چرک یا مایع کدر شدید:

مایع کدر، سبز رنگ یا بوی بد می تواند نشانه عفونت باشد به خصوص بعد از جراحی.

تغییر رنگ در نزدیکی زخم:

این می تواند نشانه ای از جریان خون نامناسب به زخم باشد و می تواند از بهبودی جلوگیری کند.

زخم های پیچیده:

درمان زخم‌های پیچیده ممکن است دشوار باشد و به دلیل تفاوت با روش‌های مرسوم، چالش‌هایی را برای ارائه ‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی ایجاد می‌کنند. زخم های پیچیده می توانند مزمن یا حاد باشند و ممکن است به صورت زیر ظاهر شوند:

 • زخمی که بهبود آن طولانی شده است (معمولاً بیش از سه ماه)
 • عفونت
 • زخم با استخوان یا عضله آشکار
 • زخم در اطراف ساق پا
 • چند نمونه از رایج ترین زخم های پیچیده عبارتند از:
 • زخم پای دیابتی
 • زخم های عروقی
 • زخم های فشاری(بستر)
 • زخم های بدخیم(سرطانی)
 • و….

این نوع زخم‌های التیام نیافته اغلب منجر به عفونت می‌شوند و بدون مراقبت‌های پیشرفته می‌توانند منجر به عوارض جدی شوند. اگر یک زخم پیچیده با یک بیماری زمینه ای مانند دیابت یا ضعف سیستم ایمنی مرتبط باشد، مهم است که از طریق درمان بیماری زمینه‌ای به آنها نیز رسیدگی شود.

شرایط سلامتی:

همانطور که در بالا اشاره شد، برخی از شرایط سلامتی، بهبودی زخم را برای بدن دشوارتر می‌کند و همچنین فرد را کاندید مراجعه به متخصص زخم پای دیابتی یا متخصص نوروپاتی و…میکند. سابقه پزشکی شما نیز باید در مراجعه به متخصص زخم نقش داشته باشد. به عنوان مثال، اگر سابقه قبلی زخم های بهبود نیافته یا شرایط مزمن مانند موارد زیر را دارید:

 • بی اختیاری
 • دیابت
 • نارسایی احتقانی قلب
 • بیماری عروقی
 • چاقی
 • نارسایی کلیه
 • آسیب عصبی
 • رژیم غذایی ضعیف
 • اعتیاد به الکل یا سیگاری بودن
 • داشتن سبک زندگی به شدت غیر فعال

مزایای درمان توسط یک کارشناس زخم:

اگر زخمی جدی را تجربه کرده اید، مشاوره با متخصص می تواند فواید زیادی داشته باشد. بیایید برخی از این مزایا و آنچه را که می توانید از یک کارشناس زخم انتظار داشته باشید، بررسی کنیم.

کاهش خطر عوارض

زخم ها چیزی نیستند که با آن‌ها ​​دست و پنجه نرم کنید. در صورت درمان نادرست، بسیاری از زخم ها می توانند عواقب و خطرات ناگواری داشته باشند. به عنوان مثال، بدون پشتیبانی مناسب، زخم‌های التیام نیافته می‌توانند به راحتی عفونی شوند و منجر به شرایط پزشکی بالقوه تهدید کننده زندگی شوند. علاوه بر این، شرایطی مانند زخم پای دیابتی اگر به درستی مورد توجه قرار نگیرد، می تواند منجر به قطع عضو شود.

اگرچه ممکن است این موارد وحشتناک به نظر برسد، اما قابل درمان هستند. کار با متخصص زخم بهترین راه برای کاهش خطر و اطمینان از دریافت درمان مورد نیاز برای بهبودی مطلوب است. متخصصان زخم یک برنامه مراقبت فردی را که با نیازهای منحصر به فرد شما سفارشی شده است ایجاد می کنند و به تسهیل یک محیط ایده آل برای بهبودی کمک می کنند.

آموزش مراقبت از زخم

آموزش بیماران و خانواده هایشان در مورد مراقبت صحیح از زخم شاید یکی از مهم ترین مزایای مراجعه به کارشناس زخم باشد. متخصصان مراقبت از زخم مستقیماً با شما کار خواهند کرد و اطمینان حاصل می کنند که شما به دانش نحوه مراقبت و مدیریت زخم خود و همچنین تغییرات در سبک زندگی خود برای تسریع بهبودی و بازگشت به زندگی روزمره مجهز هستید. درک بهتر آنها از نحوه عملکرد بدن و یک رویکرد جامع برای بهبودی، متخصصان زخم را از سایر گزینه های مراقبت های بهداشتی متمایز می کند.

رویکرد فردی به درمان:

رفتن به یک پزشک عمومی می تواند مفید باشد، اما یک متخصص مراقبت از زخم تخصص دارد تا برنامه های مراقبتی بسیار شخصی سازی شده را برای رسیدگی به شرایط خاص شما و کمک به تسریع بهبودی ایجاد کند. برای بسیاری از بیماران، پیروی از رویکردی که ممکن است از یک پزشک معمولی دریافت کنید، دشوار باشد، اما داشتن یک برنامه فردی فقط برای شما می‌تواند این روند را آسان‌ تر کند. واز آنجایی که متخصصان مراقبت از زخم برنامه درمانی شما را بر اساس زخم، سابقه پزشکی و ترجیحات شخصی شما قرار می دهند، می دانند که شما چه توانایی هایی دارید و اطمینان حاصل می‌کنند که در طول این فرآیند راحت هستید.

فناوری پیشرفته و درمان های جدید:

متخصصان مراقبت از زخم نسبت به سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی استاندارد، به فناوری های پیشرفته تری نیز دسترسی دارند. آنها عموماً در مورد رویکردهای فعلی درمان و تحقیقات در صنعت به روز هستند. که به کاهش زمان بهبودی و تجربه لذت بخش تر بیمار منجر می شود. برخی از فناوری‌ها و درمان‌های پیشرفته ‌تر که متخصصان مراقبت از زخم به آن‌ها دسترسی دارند عبارتند از:

وکیوم تراپی(Wound Vac Assistance):

که از خلاء و فشار منفی برای اعمال فشار برای بستن پانسمان روی زخم استفاده می شود. این کار زخم را منقبض کرده و باعث بهبودی، کاهش تورم و تحریک رشد بافت می‌شود.

بیوپسی:

تجهیزاتی برای تشخیص علت زخم های مزمن بر اساس نمونه های کوچک بافت.

اولتراسوند تراپی:

اگرچه تحقیقات هنوز در حال انجام است، تصور می‌شود که این شکل از درمان التهاب را کاهش می‌دهد، به درد کمک می‌کند و گردش خون را افزایش می‌دهد.

کرایوتراپی:

یخ زدن ناحیه عفونی می تواند روند بهبودی بدن را تسریع کند، پوست و سلول های خونی را تجدید کند و در عین حال التهاب و حساسیت عضلات و مفاصل را کاهش دهد.

درمان با فاکتور رشد:

این شکل از درمان به بدن کمک می‌کند تا فاکتورهای رشدی تولید کند که وقتی روی زخم اعمال می‌شود باعث رشد سلول‌های دخیل در ترمیم زخم می‌شود.

ویزیت در منزل (مراقبت در منزل):

در حالی که می توانید با مراجعه به کلینیک مراقبت از زخم تمام مزایای فوق را دریافت کنید. در برخی موارد، این ممکن است برای بیماران دشوار باشد تا به کلینیک زخم مراجعه کنند. خوشبختانه، بسیاری از متخصصان مراقبت از زخم به جایی که شما هستید برای انجام خدمات درمانی مراجعه خواهند کرد. به این ترتیب می توانید مراقبت و توجه مورد نیاز برای زخم خود را در خانه‌ی خود دریافت کنید.

کمک گرفتن از یک متخصص:

به طور کلی، متخصصان مراقبت از زخم رویکردی را اتخاذ می کنند که بر مراقبت از زخم ها و بهبود کیفیت زندگی بیمار متمرکز است. آنها نه تنها درمان های جدید را در نظر می گیرند، بلکه همیشه به دنبال راه هایی برای کاهش زمان بهبودی و بهبود روند ترمیم هستند.

در کلینیک زخم ما فناوری پیشرفته را با پزشکی مبتنی بر شواهد ترکیب می‌کنیم تا خدمات مراقبت از زخم با کیفیت بالا و طیف کامل را به بیماران در هر کجا که ساکن هستند ارائه دهیم. ما برای سلامتی کلی بیمار (نه فقط زخم) ارزش قائل هستیم و آماده هستیم تا شما را در مسیر درست بهبودی قرار دهیم.

اگر از زخمی رنج می برید که بهبود نمی یابد یا زخم جدیدی دارید که می خواهید فوراً از آن مراقبت کنید، لطفاً با ما تماس بگیرید. ما با هر زخم بهبود یافته کیفیت زندگی بیمار خود را بازیابی می کنیم.

منبع: https://westcoastwound.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *