هموروئید یا بواسیر چیست؟

هموروئید یا بواسیر چیست؟

هموروئید رگ‌های خونی بزرگ‌شده‌ای هستند که می‌توانید در داخل یا اطراف مقعد مشاهده کنید.وجود رگ های خونی در مقعد کاملاً طبیعی است، زیرا آنها نقش مهمی در کنترل ادرار دارند. اما این رگ ها نباید بزرگ شوند.

توده های داخلی از داخل کانال مقعد شما شروع می شوند،که ممکن است آویزان شوند و از مقعد خارج شوند.

 

انواع هموروئید براساس اینکه آیا بیرون آمده اند یا خیر، و اگر چنین است، تا چه اندازه بیرون آمده اند، درجه بندی می شوند:

 • توده های درجه یک ممکن است خونریزی کنند اما از مقعد خارج نمی شوند.
 • هنگامی که مدفوع می کنید، توده های درجه دو از مقعد خارج می شوند، اما پس از آن خود به خود به داخل برمی گردند.
 • توده های درجه سوم از مقعد بیرون می آیند و تنها در صورتی به داخل باز می گردند که به طور فیزیکی آنها را به داخل فشار دهید.
 • توده های درجه چهار همیشه از مقعد آویزان می شوند و شما نمی توانید آنها را به عقب فشار دهید. اگر خون داخل آنها لخته شود، ممکن است بسیار متورم و دردناک شوند.

امکان داشتن توده های داخلی و خارجی به طور همزمان نیز وجود دارد.

علل ایجاد توده هموروئید یا بواسیر

زمانی که وریدهای کانال مقعدی متورم می شوند، توده ها ایجاد می شوند که ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. این موارد شامل این است که اگر:

 • هنگامی که به سرویس بهداشتی میروید تحت فشار قرار میگیرید، به عنوان مثال اگر یبوست یا اسهال طولانی مدت دارید
 • کانال مقعدی شما با افزایش سن ضعیف می شود، که احتمال ایجاد توده را افزایش می دهد
 • سرفه مداوم دارید
 • اجسام سنگین را بلند می کنید
 • توده هموروئید در دوران بارداری نیز رایج است. آنها ممکن است به دلیل فشار زیاد هنگام بارداری ایجاد شوند که معمولا پس از زایمان بهتر می شوند.

 

علائم توده هموروئید

توده های هموروئید یا بواسیر همیشه باعث درد یا علائم دیگر نمی شوند، اما اگر علائمی دارید، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خونریزی هنگام مدفوع – ممکن است خون (معمولاً قرمز روشن) را روی دستمال توالت ببینید یا در توالت یا سطح مدفوع چکه کند.
 • مشاهده یک توده در داخل یا اطراف مقعد
 • ترشح لزج مخاطی از مقعد، که ممکن است لباس زیر شما را لکه دار کند
 • احساس پر بودن و ناراحتی در مقعد یا احساس عدم تخلیه کامل روده ها پس از رفتن به سرویس بهداشتی
 • درد و ناراحتی بعد از رفتن به سرویس بهداشتی

این علائم می تواند بین افراد بسیار متفاوت باشد. آنها همچنین ممکن است ناشی از مشکلات دیگری غیر از توده های هموروئید، مانند بیماری التهابی روده، سرطان مقعد، سرطان روده و شکاف مقعدی (پارگی) باشند. بنابراین، اگر هر یک از این علائم را دارید، برای مشاوره با پزشک عمومی خود تماس بگیرید و تصور نکنید که این علائم صرفا ناشی از توده هستند.

چگونگی معاینه و تشخیص توده هموروئید

پزشک عمومی شما در مورد علائم شما می پرسد و شما را معاینه می کند. ممکن است به آرامی انگشت خود را وارد مقعد شما کنند تا رکتوم را احساس کنند .آنها دستکش می پوشند و از مقداری ژل برای راحت تر کردن آن استفاده می کنند. در صورت لزوم، پزشک عمومی شما ممکن است شما را به یک پزشک متخصص ارجاع دهد تا با استفاده از ابزار کوتاه و محکم لوله مانندی به نام پروکتوسکوپ، داخل راست روده شما را بررسی کند.

 

اگر خونریزی زیادی دارید ممکن است نیاز به آزمایش خون داشته باشید تا بررسی شود که آیا کم خونی دارید یا خیر. کم خونی زمانی است که تعداد گلبول های قرمز خون یا هموگلوبین (جزء حامل اکسیژن خون شما) کم باشد.

اگر علائم، معاینات یا نتایج آزمایش نشان می دهد که علائم شما ممکن است ناشی از چیز دیگری باشد، پزشک عمومی شما ممکن است شما را برای آزمایشات بیشتر به بیمارستان ارجاع دهد. اینها می توانند سایر شرایط مانند سرطان روده را رد کنند.

 

خودیاری برای درمان هموروئید

اگر تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی خود ایجاد کنید، می تواند به رفع علائم توده ها کمک کند. اگر هرازگاهی خونریزی خفیف ناشی از توده هموروئید را دارید، رژیم غذایی و سبک زندگی خود را تغییر دهید تا از یبوست جلوگیری کنید . این ممکن است تمام چیزی باشد که برای بهتر شدن شرایط به آن نیاز دارید.

 • یک رژیم غذایی با فیبر بالا داشته باشید تا به نرمی و دفع راحت مدفوع شما کمک کند. این به کاهش فشار وارده بر وریدهای مقعدی که در اثر زور زدن هنگام مدفوع ایجاد می‌شود، کمک می‌کند.
 • به اندازه کافی مایعات بنوشید تا هیدراته بمانید، اما کافئین زیاد مانند چای و قهوه مصرف نکنید.
 • فعال باشید و هر روز ورزش کنید. ممکن است برخی از فعالیت‌ها در صورت داشتن توده‌های بیرونی، مانند دوچرخه‌سواری، برایتان دشوار باشد. در این صورت ممکن است استفاده از پد صندلی با بالشتک برای شما مفید باشد. یا ممکن است بخواهید برای مدتی به چیز دیگری تغییر دهید تا علائم شما بهبود یابد. با این حال، به طور کلی، فعالیت بدنی برای سلامتی شما مفید است و نباید باعث بدتر شدن توده های شما شود.
 • سعی کنید وقتی به سرویس بهداشتی میروید تحت فشار قرار نگیرید و زور نزنید. سپس به آرامی اطراف مقعد خود را با آب تمیز کنید و آن ناحیه را خشک کنید.

 

درمان های غیر جراحی برای توده ها

توده ها معمولاً خود به خود از بین می روند، اما در غیر این صورت، ممکن است نیاز به انجام یک روش برای مقابله با مشکل داشته باشید. برخی از درمان‌ها وجود دارد که باید به عنوان یک بیمار سرپایی به بیمارستان بروید. این بدان معناست که می توانید درمان را انجام دهید و همان روز به خانه بروید.

 • باندبندی. در این روش، پزشک یک نوار الاستیک کوچک را در اطراف شمع قرار می دهد که باعث کاهش جریان خون می شود. این توده پس از حدود یک یا دو هفته می میرد و می افتد و ناحیه باقی مانده به طور طبیعی بهبود می یابد.
 • اسکلروتراپی. پزشک یک محلول روغنی را به توده های شما تزریق می کند که باعث چروک شدن آنها می شود.
 • انعقاد مادون قرمز پزشک شما یک نور مادون قرمز را به نواحی خاصی از انبوه ها اعمال می کند، که باعث قطع جریان خون در توده ها و کوچک شدن آنها می شود.
 • درمان دیاترمی دوقطبی و الکتروتراپی جریان مستقیم. در این روش، پزشک از جریان الکتریکی برای از بین بردن شمع استفاده می کند.

پزشک مزایا و خطرات هر روش را به شما می گوید و بهترین گزینه برای شما کدام است.

 

چگونگی پیشگیری از ایجاد توده های هموروئید

اگر رژیم غذایی سالمی داشته باشید و سبک زندگی سالمی داشته باشید، می تواند به نرم نگه داشتن مدفوع و جلوگیری از یبوست کمک کند، که در نتیحه به جلوگیری از ایجاد توده کمک می کند.

 • غذاهای غنی از فیبر زیاد بخورید.
 • مایعات زیادی بنوشید اما کافئین‌دار آن را محدود کنید، مانند چای و قهوه.
 • به طور منظم تمرین و ورزش کنید.

چگونه می توانم بفهمم که هموروئید دارم ؟هموروئید چه شکلی است؟

توده  همیشه باعث درد یا علائم دیگر نمی شود، اما اگر خون روی دستمال توالت یا چکه در توالت یا روی سطح استفال خود ببینید ممکن است بدانید که توده دارید. ممکن است بتوانید توده ای را روی مقعد یا آویزان شده از کانال مقعدی خود احساس کنید. اینها تنها برخی از علائم توده هستند.

 

علت اصلی ایجاد توده چیست؟

یکی از دلایل اصلی ایجاد ، زور زدن هنگام رفتن به توالت است که ممکن است در صورت داشتن یبوست یا اسهال طولانی مدت اتفاق بیفتد. کانال مقعدی شما با افزایش سن ضعیف می شود، که همچنین می تواند احتمال ایجاد انبوه را افزایش دهد. موارد دیگری که می تواند منجر به ایجاد انبوه شود شامل سرفه مداوم و بلند کردن اجسام سنگین است. در دوران بارداری نیز رایج هستند.

چگونه از شر توده ها خلاص شوم؟

توده ها معمولاً کوچک می شوند و خود به خود از بین می روند و درمان هایی وجود دارد که می تواند علائم شما را تسکین دهد. اینها شامل ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود با خوردن فیبر بیشتر، و همچنین داروهایی برای کاهش درد و خارش ناشی از توده است. همچنین روش‌ها و عمل‌هایی برای درمان آن‌ها وجود دارد، اگر به خودی خود خوب نشدند.

 

چرا پوست اطراف مقعد دچار خارش میشود؟

پوست اطراف مقعد شما اغلب به دلیل ترشح لزج مخاطی که می تواند از مقعد شما خارج شود دچار خارش می شود. این ممکن است پوست شما را تحریک کند و باعث ناراحتی شما شود. همچنین ممکن است متوجه شوید که مدفوع گاهی اوقات نیز نشت می کند، که می تواند آن را بدتر کند. اگر برچسب یا تگ های پوستی دارید، می توانند رطوبت را در نزدیکی پوست شما به دام بیندازند و نظافت درست خود را بعد از رفتن به توالت دشوار کنند. این می تواند باعث خارش و ناراحتی بیشتر شود.

 

آیا توده ها از بین می روند؟

گاهی اوقات توده ها بدون درمان از بین می روند. اکثر مردم برای درمان هموروئید نیازی به عمل جراحی ندارند. اما اگر هنوز علائم توده را دارید و سایر درمان‌ها مؤثر نبوده‌اند، یا توده های شما همچنان خونریزی می‌کند، جراحی ممکن است گزینه مناسبی برای شما باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *