میخچه پا چیست؟

میخچه پا چیست؟

میخچه و پینه لایه های ضخیم و سفت شده پوست هستند که زمانی ایجاد می شوند که پوست سعی می کند از خود در برابر اصطکاک یا فشار محافظت کند. آنها اغلب روی پاها و انگشتان پا یا دست و انگشتان ایجاد می شوند. این لایه های ضخیم در اثر فشار یا اصطکاک مکرر در یک نقطه ایجاد میشوند که به آن میخچه یا پینه میگویند.

به عنوان مثال، کشاورزان و قایقرانان پینه هایی روی دستان خود می گیرند که از ایجاد تاول جلوگیری می کند.

میخچه و پینه ممکن است دردناک باشند اما برای اکثر افراد مشکل جدی نیستند.

آیا میخچه و پینه یکی هستنند؟خیر!

تفاوت بین میخچه و پینه چیست؟میخچه و پینه چه شکلی هستند؟ میخچه و پینه در اصل یک بافت هستند.

میخچه ها معمولا کوچک و گرد هستند. شما به احتمال زیاد میخچه ها را در قسمت بالایی یا کناره های انگشتان پا مشاهده خواهید کرد. میخچه ها کوچکتر و عمیق تر از پینه هستند و مرکز سختی دارند که با پوست متورم احاطه شده است. هنگام فشار دادن می توانند دردناک باشند. میخچه های سخت اغلب در بالای انگشتان پا یا لبه خارجی انگشت کوچک پا ایجاد می شوند. میخچه های نرم بین انگشتان پا تشکیل می شوند.

 پینه‌ها به ندرت دردناک هستند و روی نقاط فشاری مانند پاشنه‌ها، گوی‌های پا، کف دست و زانو ایجاد می‌شوند. آنها ممکن است در اندازه و شکل متفاوت باشند و اغلب بزرگتر از میخچه هستند. پینه ها تکه های سخت و ضخیم پوست هستند. در مقایسه با میخچه ها، پینه ها بزرگتر هستند و شکل نامنظم تری دارند. شما به احتمال زیاد پینه‌هایی را در پایین پاهای خود در نواحی استخوانی که وزن شما را تحمل می‌کنند – پاشنه پا، انگشتان بزرگ، گوی‌های پا و در امتداد کناره‌های پا مشاهده می‌کنید. درجاتی از تشکیل پینه در کف پای شما طبیعی است.

همچنین پینه‌ها را اغلب روی دست‌های خود خواهید دید. به عنوان مثال، در جایی که اصطکاک یا مالش مکرر وجود دارد، پینه ایجاد می‌شود – مانند نوک انگشتان نوازندگان گیتار یا دست‌های ژیمناستیک‌ها، وزنه‌برداران یا صنعتگران.

 

علائم و نشانه های میخچه و پینه عبارتند از:

ناحیه ای ضخیم و خشن از پوست

یک برآمدگی سفت شده و برجسته

احساس حساسیت یا درد زیر پوست

پوسته پوسته شدن، خشک یا مومی شکل شدن بخشی از پوست

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر میخچه یا پینه بسیار دردناک یا ملتهب شد، به پزشک خود مراجعه کنید. اگر دیابت دارید یا جریان خون ضعیفی دارید، قبل از خوددرمانی میخچه یا پینه به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. این مهم است زیرا حتی یک آسیب جزئی به پای شما می تواند منجر به زخم باز عفونی (زخم) شود.

میخچه و پینه در اثر اصطکاک و فشار ناشی از اعمال مکرر ایجاد می شوند. برخی از منابع این اصطکاک و فشار عبارتند از:

علت ایجاد میخچه و پینه چیست؟

 • پوشیدن کفش و جوراب نامناسب. این شایع ترین علت ایجاد میخچه در بالای پای شما است.
 • کفش های تنگ و پاشنه بلند می توانند قسمت هایی از پا را تحت فشار قرار دهند و باعث بریدگی، اصطکاک و فشار می‌شوند.
 • ایستادن، راه رفتن یا دویدن برای مدت طولانی.
 • سرگرمی‌های فیزیکی، فعالیت‌های ورزشی یا کار هایی که به پاهای شما فشار وارد می‌کند و یا باعث اصطکاک مکرر در ناحیه‌ای از پوست دست یا انگشتان می‌شود.
 • پابرهنه راه رفتن
 • نپوشیدن جوراب با کفش
 • داشتن جوراب یا آستر کفشی که هنگام کفش در زیر پای شما لیز می خورد.
 • راه رفتن با وضعیت نامناسب – راه رفتن بیش از حد سنگین روی لبه داخلی یا خارجی پای خود.
 • ناهنجاری های ساختاری پا یا تغییر شکل پا یا بیماری های همراه تولد

عوارض ناشی از میخچه و پینه چیست؟

میخچه ها و پینه های درمان نشده (یا ناموفق) ممکن است بزرگتر شوند تا زمانی که در وهله اول علت رشد آنها را برطرف کنید.

میخچه یا پینه می تواند باعث عفونت شود. این می تواند دردناک باشد و راه رفتن را دشوار کند که در این صورت ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک یا حتی درمان جراحی داشته باشید.

 

میخچه و پینه چگونه تشخیص داده می شوند؟

یک کارشناس زخم یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند میخچه یا پینه را با نگاه کردن به پوست شما تشخیص دهد. هیچ آزمایشی لازم نیست. یک معاینه بصری ساده از پوست شما معمولاً تمام نیازهای ارائه دهنده شما است.ممکن است از شما در مورد شغلتان، میزان راه رفتن و ایستادن و فعالیت هایی که شرکت می کنید سوال پرسیده شود. اگر میخچه یا پینه شما روی پای باشد، ممکن است پزشک از شما بخواهد که راه بروید تا وضعیت بدنی و نحوه راه رفتنتان را بررسی کند، در مورد کفش هایتان بپرسد و بپرسد که چگونه از پاهایتان مراقبت می کنید.

چگونه میخچه و پینه را از بین ببرم؟

درمان بستگی به علائم شما و علت ایجاد میخچه یا پینه دارد. اما برای میخچه یا پینه معمولی، از بین بردن تجمع پوست یک درمان موثر است. این مراحل را دنبال کنید:

 • ناحیه مورد نظر را در آب گرم خیس کنید تا پوست نرم شود – معمولاً 5 تا 10 دقیقه.
 • سنگ پا یا سنباده را خیس کنید.
 • در حالی که پوست پای شما هنوز نرم است، سنگ پا یا سنباده را به آرامی روی میخچه یا پینه حرکت دهید تا بافت مرده از بین برود.سنگ پا یا سنباده را در یک جهت حرکت دهید.
 • مراقب باشید بیش از حد پوست را جدا نکنید چرا که اینکار می تواند منجر به خونریزی و عفونت شود.
 • هر روز یک کرم یا لوسیون مرطوب کننده را روی میخچه یا پینه و پوست مرده اطراف بمالید. به دنبال محصولاتی باشید که حاوی اوره یا لاکتات آمونیوم هستند. این مواد میتوانند به مرور زمان پوست را نرم کنند.

سایر نکات مراقبتی عبارتند از:

اطراف ذرت یا پینه خود را با پدهای چسبی به سبک دونات بپوشانید یا پد دونات خود را از پوست خالدار درست کنید. (ذرت باید در ناحیه سوراخ مرکزی دونات باشد.) می‌توانید بالشتک پوست خال و سایر محصولات ذرت و پینه را از داروخانه محلی خود خریداری کنید. بالشتک به محافظت از میخچه یا پینه در برابر تحریک کمک می کند و درد و فشار را کاهش می دهد.

آیا باید داروهای بدون نسخه را برای درمان میخچه یا پینه ام امتحان کنم؟

محصولات بدون نسخه ای که برای حل کردن میخچه و پینه استفاده می شوند حاوی مواد شیمیایی هستند. اگر در استفاده از این ماده شیمیایی دقیق نباشید، می تواند به پوست سالم اطراف آسیب برساند. اگر دیابت دارید، خود درمانی نکنید. با توجه به عوارض احتمالی پا در دیابت، حتما به یک کلینیک معتبر یا پزشک خود مراجعه کنید.

آیا برای میخچه و پینه جراحی نیاز است؟

اگر ناهنجاری ساختاری در پا یا انگشتان پا دارید که منجر به ایجاد مکرر میخچه یا پینه می شود، ممکن است پزشک شما جراحی را در نظر بگیرد. در این مورد، جراح ممکن است نیاز به برداشتن یا تراز مجدد بافت استخوان داشته باشد. دلایل دیگر برای جراحی این است که میخچه ها یا پینه ها بسیار دردناک هستند،به طوری که شما را از راه رفتن راحت یا عادی باز می دارند، یا اگر باعث عود مجدد عفونت، زخم یا تجزیه بافت شوند.

جلوگیری

آیا میخچه و پینه قابل پیشگیری است؟

پاهای شما قسمتی از بدن شما هستند که اغلب نادیده گرفته می شوند تا زمانی که مشکلی ایجاد شود. با کمی دقت و توجه می توانید از اکثر موارد میخچه و پینه پیشگیری کنید. مواردی که باید در نظر داشته باشید عبارتند از:

 • کفش هایی بپوشید که راحت و مناسب باشند. کفش ها باید پاهای شما را نگه دارند، بالشتک خوبی داشته باشند و کفی ضربه گیر داشته باشند.
 • کفش هایی با اندازه و فرم مناسب بپوشید. کفش هایی با عرض و ارتفاع بیشتر در ناحیه پنجه بپوشید. خرید کفش را در پایان روز که پاهایتان کمی ورم کرده است، در نظر بگیرید.
 • ناحیه پنجه کفش باید طول و عرض کافی داشته باشد تا انگشتان پا به کفش یا انگشتان دیگر ساییده نشوند. این همچنین به این معنی است که از کفش‌های باریک پاشنه بلندی که انگشتان پا را به جلو می‌برند و باعث ساییدگی آن‌ها به کفش یا یکدیگر می‌شوند، اجتناب کنید.
 • از کفش‌های با کفی سفت یا چرمی خودداری کنید، مگر اینکه به اندازه کافی بالشتک داشته باشند (یا لایی اضافه کنید) تا پاهایتان را نرم کنند.
 • با کفش خود جوراب بپوشید. اطمینان حاصل کنید که جوراب ها به اندازه کافی نرم هستند که زیر پای شما جمع نشوند.
 • از کفی های بالشتکی یا بالشتکی استفاده کنید. اگر در گذشته میخچه یا پینه داشتید، باید از متخصص زخم خود در مورد کفی های سفارشی سازی شده سوال کنید. همچنین، از پشم بره (نه پنبه) بین انگشتان پا استفاده کنید تا اصطکاک را از بین ببرید و میخچه را نرم کنید.
 • هنگامی که کاری با دست انجام می دهید یا با مواد سنگین کار می کنید که می تواند به پوست دست یا انگشتان شما آسیب برساند، دستکش بپوشید.
 • پاهای خود را هر روز بررسی کنید و آنها را تمیز نگه دارید. پاهای خود را با آب گرم و صابون بشویید، خشک کنید و از کرم مرطوب کننده پا استفاده کنید. این به نرمی و لطافت پوست شما کمک می کند.
 • ناخن های پا را کوتاه نگه دارید. ناخن های بلند می توانند باعث شوند انگشتان پا به بالای کفش فشار بیاورند و باعث اصطکاک و افزایش فشار شوند. ناخن های پا را مستقیماً کوتاه کنید. گوشه ها را گرد نکنید.
 • با پای برهنه راه نروید و اگر پاهایتان عرق کرده است، روزانه یک پودر پا برای خشک نگه داشتن پاهایتان بمالید.
 • اگر میخچه یا پینه‌های شما دردناک است، از یک بسته سرد استفاده کنید تا درد و تورم را به مدت 10 تا 20 دقیقه کاهش دهید.
 • هرگز سعی نکنید میخچه یا پینه را با یک جسم نوک تیز برش دهید، بتراشید یا از بین ببرید.
 • اگر دیابت دارید، گردش خون ضعیفی دارید، مستعد عفونت هستید یا پوست ظریفی دارید، سعی نکنید میخچه یا پینه را درمان کنید. به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید.

بعد از بهبود میخچه و پینه، آیا می توانند دوباره برگردند؟

از آنجایی که میخچه ها و پینه ها نتیجه اصطکاک، تحریک یا فشار روی پوست شما هستند، اگر علت را برطرف نکرده باشید، می توانند در هر زمانی برگردند. به عبارت دیگر، اگر کفش‌های نامناسب دلیل آن باشد و همچنان همان کفش‌ها را بپوشید، احتمالاً میخچه‌ها و پینه‌ها برمی‌گردند.

خوشبختانه با کمی دقت و توجه می توانید اکثر میخچه ها و پینه ها را در خانه با موفقیت مدیریت کنید. اگر نگران رشد روی پای خود هستید، به یک متخصص یا کارشناس زخم مراجعه کنید. آنها در بهترین موقعیت برای معاینه پاهای شما، پرسش در مورد یا آزمایش سایر شرایط پزشکی که ممکن است دارید، پاهای شما را درمان کنند و به شما توصیه کنند که چگونه از آنها مراقبت کنید.

 

در صورت داشتن میخچه یا پینه چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

شما باید به پزشک و کارشناس زخم خود مراجعه کنید اگر:

 • دیابت دارید. افراد مبتلا به دیابت ممکن است دچار کمبود احساس یا نوروپاتی محیطی شوند که تشخیص درد مناسب را دشوار می کند. افراد مبتلا به دیابت ممکن است گردش خون ضعیفی در پاها و پاهای خود داشته باشند که بهبود را دشوارتر می کند. میخچه و پینه حتی ممکن است عفونی شوند.
 • بیماری های زمینه ای دیگر یا شرایطی دارید که خطر عفونت را افزایش می دهد یا اگر پوست ظریفی دارید.
 • درمان های خانگی برای مدیریت میخچه یا پینه شما کار نمی کند.
 • فکر می کنید ممکن است ساختار یا تراز استخوانی غیرطبیعی داشته باشید که دلیل آن تشکیل مکرر میخچه و پینه است.
 • میخچه یا پینه شما دردناک است، درد بدتر می شود یا فکر می کنید عفونت دارید. علائم عفونت شامل قرمزی، درد، تورم و ترشح چرک از میخچه یا پینه است.
 • درد پای شما شدید است یا هنگام راه رفتن احساس ناراحتی می کنید و نمی دانید چه چیزی ممکن است باعث آن شده باشد.

 

چه سوالاتی باید از کارشناس زخم خود بپرسم؟

میخچه دارم یا پینه؟

به نظر شما چطور میخچه یا پینه گرفتم؟

چه درمان های خانگی را برای درمان میخچه یا پینه من توصیه می کنید؟

چگونه می توانم از ابتلا به میخچه و پینه در آینده جلوگیری کنم؟

سوالات متداول اضافی

تفاوت بین زگیل و پینه چیست؟

نوعی زگیل به نام زگیل کف پا ممکن است در کف پای شما ظاهر شود. این زگیل ها شبیه پینه هایی با نقاط سیاه ریز در مرکز هستند. اما زگیل زمانی ایجاد می شود که ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV وارد بریدگی یا شکستگی در پوست شما شده و باعث عفونت شود. پینه ها به دلیل ویروس ایجاد نمی شوند، بلکه فقط از اصطکاک روی پوست شما ایجاد می شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *