فتوتراپی یا نوردرمانی چیست و چگونه زخم را درمان میکند؟

فوتوتراپی چیست؟

نور درمانی (لایت تراپی) که به آن فوتوتراپی هم گفته می‌شود؛ یک روش درمان پوستی غیرتهاجمی محبوب است. از این روش جهت درمان آکنه‌های پوستی، آسیب‌های ناشی از آفتاب و سایر مشکلات پوستی از جمله پسوریازیس، درمان زخم سوختگی، زخم بستر، زخم پای دیابتی، زخم ناشی از تصادف، زخم عروقی و زخم تروما یا جراحی استفاده می‌شود.

سیستم نور درمانی بایوپترون (Bioptron)؛ یک وسیله پزشکی پرتو‌درمانی انحصاری بوده که در سطح جهان شناخته شده است. به این صورت که با ساطع کردن یک واحد نور ویژه، مشابه بخشی از طیف نوری الکترومغناطیس عمل می‌کند. این نور به طور طبیعی توسط خورشید تولید می‌شود اما فاقد تشعشع مضر ماوراء بنفش یا UV است.

چگونه دستگاه فوتوتراپی بایوپترون باعث درمان زخم‌ها می‌شود؟

فوتوتراپی تحرک و مهاجرت فیبروبلاست‌ها را افزایش می‌دهد. در ترمیم زخم، بازسازی بافت‌ها یک روند مهم است که فوتوتراپی این روند را تسریع میکند. فوتوتراپی تولید کلاژن را افزایش می‌دهد و ساختار و پایداری لازم را برای کشش و استحکام پوست به بافت‌های همبند می‌دهد. همچنین باعث ریکاوری بافت‌ها شده و موجب سلامتی و عملکرد مناسب بافت‌ها می‌شود.

فوتوتراپی همچنین باعث بهبود گردش خون و رگ‌زایی می‌شود و باعث افزایش جریان خون در مویرگ‌هایی که تحت تابش قرار داشته‌اند، می‌شود که در نتیجه موجب تقویت تامین اکسیژن و مواد مغذی و همچنین جذب مواد حاصل از سلول‌های آسیب دیده می‌شود. در زخم‌های مزمن اغلب اختلال و کمبود در خونرسانی مشاهده می‌شود که این امر باعث کندی در بهبود زخم می‌شود. فوتوتراپی باعث افزایش تعداد و طول مویرگ‌ها می‌شود که به بازسازی بافت‌ها و کوتاه‌تر شدن زمان بهبود کمک می‌کند.

مهمترین عامل خطر در زخم های مزمن عفونت است که تاثیر منفی بر بهبودی زخم می‌گذارد. فوتوتراپی بایوپترون خطر عفونت را کاهش داده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.  نور بایوپترون حاوی نور آبی است، که به دلیل اثر ضد میکروبی آن بسیار مشهور است، استفاده منظم از بایوپترون از بروز عفونت باکتریایی جلوگیری می‌کند.

فوتوتراپی بایوپترون تولید سایتوکین‌های ضد التهابی مانند TNF-α را کاهش می‌دهد و باعث افزایش سایتوکین‌های ضدالتهابی IL-10 و TGF-β در منطقه تحت تابش و کاهش موضعی التهاب اپیتلیوم آسیب دیده می‌شود.

فوتوتراپی درد را تسکین می‌دهد: درد مداوم و غیر قابل تحمل در بیماران مبتلا به زخم‌های مزمن، ناتوان کننده و ویران‌گر است. درد باعث عدم ترمیم زخم شده و بهبود بیمار را کند می‌کند. بایوپترون با تحریک تولید اکسید نیتریک، درد را کاهش می‌دهد، و باعث تحریک بیش از حد اعصاب محیطی سوماتیک و افزایش باز شدگی عروقی می‌شود که درنتیجه دردهای ایسکمیک را کاهش می‌دهد.

مزایای استفاده از نور درمانی بایوپترون (Bioptron)

  • طیف گسترده استفاده:

نور درمانی بایوپترون، در بسیاری از موارد در کودکان، به خصوص اگزما و عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی، درمان مشکلات پزشکی ورزشی در دوران بلوغ، زیبایی در زنان، درمان آکنه و درمان درد در سنین بالاتر کاربرد دارد .

  • انعطاف پذیری درمان:

نور درمانی بایوپترون، می‌تواند به صورت مونوتراپی یا در ترکیب با سایر روش‌های درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

  • استفاده آسان :

زمان استفاده از این دستگاه ۱۰ دقیقه بوده و کار کردن با آن نیز بسیار آسان است.

  • ایمن:

هیچ عارضه جانبی شناخته شده‌ای گزارش نشده و کاملا بی‌خطر است.

  • درمان غیر‌تهاجمی:

درمان با نور درمانی بایوپترون، کاملاً غیر تهاجمی است و هیچ ضرر و عوارضی برای بیمار ندارد.

چه کسانی نباید از روش نور درمانی (فوتوتراپی) استفاده کنند؟

  • در صورت وجود زردودرما پیگمنتوزوم (xeroderma pigmentosum)
  • اگر دارویی مصرف می‌کنید که سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب می‌کند. مانند سیکلوسپورین (ciclosporin) یا متوترکسات (methotrexate)
  • در صورت بروز بیماری شدید کبدی یا کلیوی ممکن است از درمان PUVA استفاده نشود.
  • در صورت بروز حساسیت در برابر نور خورشید ناشی از مصرف برخی داروها
  • در صورت بارداری (فقط برای PUVA)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *