دیابت بارداری چیست + خطرات و راه درمان آن

دیابت بارداری چیست؟

دیابت بارداری نوعی دیابت است که در دوران بارداری رخ می دهد. مشخصه آن سطوح بالای قند خون است که برای اولین بار در دوران بارداری ایجاد می شود یا مشخص می شود و معمولاً پس از زایمان برطرف می شود. دیابت بارداری معمولاً در حدود هفته 24 تا 28 بارداری ایجاد می شود که تغییرات هورمونی می تواند بر عملکرد انسولین تأثیر بگذارد.

در طول بارداری، جفت هورمون‌هایی تولید می‌کند که می‌توانند با توانایی بدن در استفاده مؤثر از انسولین تداخل کنند و منجر به مقاومت به انسولین شوند. انسولین هورمونی است که به تنظیم سطح قند خون کمک می کند. هنگامی که مقاومت به انسولین رخ می دهد، سطح قند خون می تواند افزایش یابد و در نتیجه دیابت بارداری ایجاد شود.

خطرات و عوارض دیابت بارداری

دیابت بارداری می تواند مادر و جنین را تحت تاثیر قرار دهد. اگر کنترل نشود، می تواند خطر عوارضی مانند:

  1. وزن زیاد هنگام تولد:سطح بالای قند خون در مادر می تواند باعث بزرگتر شدن نوزاد از حد متوسط شود، وضعیتی به نام ماکروزومی. این می تواند منجر به مشکلاتی در حین زایمان شود، از جمله نیاز به سزارین.
  2. قند خون پایین در نوزاد:پس از تولد، نوزاد ممکن است سطح قند خون پایین (هیپوگلیسمی) را به دلیل انسولین اضافی تولید شده در پاسخ به سطح بالای قند خون مادر تجربه کند.
  3. زایمان زودرس:دیابت بارداری خطر زایمان زودرس و زایمان قبل از هفته 37 بارداری را افزایش می دهد.
  4. سندرم دیسترس تنفسی:نوزادانی که از مادران مبتلا به دیابت بارداری متولد می شوند، ممکن است ریه های نابالغ داشته باشند که خطر ابتلا به سندرم زجر تنفسی را افزایش می دهد.
  5. زردی:سطح بالای قند خون می تواند خطر زردی را در نوزاد افزایش دهد و باعث زردی پوست و چشم شود.
  6. افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2:زنانی که دیابت بارداری داشته اند در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 در آینده هستند.

دیابت بارداری چه زمانی تشخیص داده می شود؟

دیابت بارداری معمولاً از طریق آزمایش تحمل گلوکز بین هفته 24 تا 28 بارداری تشخیص داده می شود.

نحوه درمان دیابت بارداری به چه صورت است؟

درمان معمولاً شامل ترکیبی از تغذیه سالم، فعالیت بدنی منظم، و در برخی موارد، انسولین یا داروهای خوراکی برای کمک به کنترل سطح قند خون است. نظارت دقیق در دوران بارداری و پیگیری پس از زایمان برای اطمینان از سلامت مادر و جنین ضروری است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *